Kilka słów o porcelanie

Niemiecka Porcelana ELIHPorcelana to najbardziej szlachetny rodzaj ceramiki, produkowany ze specjalne wyselekcjonowanych materiałów (głównie z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem) poprzez wypalanie uformowanych składników w temperaturze od 920°C aż do 1460°C, przez 24 godziny w specjalnych piecach
.
Już na etapie produkcji porcelany czy jej dekorowania można określić jej przeznaczenie : do codziennego użytku, na specjalne okazje, do użytku w restauracjach i gastronomii.

Porcelana jako produkt została wynaleziona w VII wieku w Chinach, a proces jej wytwarzania aż do wieku XVIII nie był znany w Europie. Chińskie wyroby były nazywane ‘białym złotem’ i dostępne jedynie na królewskich dworach jako przedmioty dekoracyjne.
Produkty z porcelany charakteryzują się m.in.:

  • niską nasiąkliwością,
  • dużą wytrzymałością mechaniczną,
  • wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych,
  • bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi,
  • nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.

Historia Europejskiej Porcelany – Początki w Saksonii (Niemcy)

Niemiecka Porcelana ELIH
W Europie próby produkcji porcelany podejmowane były przez… nadwornych alchemików. Moment faktycznego opracowania formuły produkcji porcelany to początki XIII wieku.
Za ojca europejskiej porcelany przyjmuje się Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhaus. Po jego śmierci pracę kontynuował jego uczeń Johann Friedrich Böttger.
Jest on znany jako wynalazca tzw. twardej porcelany (rok 1709) i założyciel słynnej manufaktury w Dreźnie i oddalonej o niespełna 30 km Miśni.
Wyrabiana w Miśni porcelana była określana mianem białego złota, ponieważ jej ceny porównywane były do cen tegoż kruszcu, a także bardzo często zastępowała złoto jako królewski podarunek.
Produkcja w Saksonii początkowo prowadzona była na małą skalę – bardziej jako manufaktury, produkty traktowano jako dzieła sztuki ze szczególną dbałością o detale i piękne dekoracje porcelany (w tym słynny wzór cebulowy malowany kobaltem).
Dopiero na początku XX wieku porcelana stała się bardziej dostępna, w Niemczech powstał tzw. trójkąt porcelanowy, czyli cały konglomerat konkurujących ze sobą fabryk i manufaktur porcelany najwyższej jakości (np. Seltman, Rosenthal czy Villeroy&Boch), a Niemcy stały się wiodącym na świecie producentem porcelany.

O firmie ELIH

Firma ELIH czerpie z tych tradycji najlepsze wzorce produkcji wysokogatunkowej porcelany zdobionej i białej.
Surowce zamawiane są wyłącznie u znanych producentów kaolinu i skalenia, a produkcja porcelany ELIH odbywa się z zachowaniem kontroli jakości i certyfikacją finalnego produktu.
Dekoracje naszej porcelany są tworzone przez wyspecjalizowane biura projektowe z zastrzeżeniem wzorów – szczególnie cenimy sobie współpracę z uznanym biurem projektowym Sandry Fröhlich.
Porcelana w przeważającego większości nadaje się również do użytku w zmywarkach i mikrofalówkach (chyba, że znaczono inaczej – szczególnie przy dekoracjach złotem bądź platyną).

niemiecka porcelana Elihniemiecka porcelana Elihniemiecka porcelana Elihniemiecka porcelana Elihniemiecka porcelana Elih